Чачак:
 
 
web mail       Engleski

Универзитет у Крагујевцу
Агрономски факултет у Чачку
основан 1978. године

 

Библиотека Агрономског факултета у Чачку постоји од оснивања Факултета 9.10.1978. године. Њен почетни фонд (448 библиотечких јединица) представљао је део фонда некадашње Библиотеке Више пољопривредне школе у Чачку.

 

Делатност

Библиотека обавља библиотечко-информациону делатност, испуњавајући услове неопходне за остваривање права и потреба корисника у складу са наставним процесом и научноистраживачким радом. Пружа библиотечко-информационе услуге студентима и наставно-научном особљу Факултета и других образовних и научних установа, као и свим заинтересованим грађанима. За потребе корисника врши и међубиблиотечку позајмицу, а за потребе Факултета обавља и преводилачке послове.

Рад Библиотеке Агрономског факултета регулисан је Правилником о раду Библиотеке

Библиотека Агрономског факулета је од 2010. године пуноправни члан јединственог библиотечко-информационог система Републике Србије COBISS.SR, којим управља Народна библиотеке Србије - Виртуелна библиотека Србије. Библиотека има лиценцу за рад у електронској узајамној каталогизацији у оквиру система, преузима и креира библиографске записе (тј. обрађује библиотечки фонд у оквиру поменутог електронског система) и омогућује корисницима, on line, приступ библиографско-каталошким базама података и претраживање публикација не само у оквиру своје локалне базе, него и у оквиру база свих осталих чланица система. Корисницима је, на овај начин, омогућен приступ информацијама у више од 125 библиотека у Србији (43.000 линкова до електронских извора, 1,5 милиона књига, 700.000 чланака, 67.000 часописа и новина, 15.000 CD/DVD-ова). Библиотекар-преводилац континуирано се стручно оспособљава за рад у оквиру система COBISS.SR и наставља са аутоматизацијом библиотечког пословања.

Осим тога, преко Академске мреже Србије (АМРЕС), Библиотеци Факултета доступан је Конзорцијум библиотека Србије за обједињену набавку - KоБСОН, који омогућује корисницима приступ до преко 35.000 иностраних научних часописа и више од 40.000 књига у форми пуног текста.

Свим корисницима библиотекар-преводилац пружа помоћ у претраживању свих врста релевантних података и обезбеђује информације из домена делатности Факултета.

Једна од важних планираних активности је перманентна набавка стручне литературе (књига, часописа), новијег датума. За набавку библиотечко-информационе грађе и извора путем куповине издвајају се значајна финансијска средства, из сопствених прихода Факултета, што омогућава ефективно учење и бољу пролазност студената и олакшава наставницима и сарадницима да обављају своје наставно-научно-истраживачке задатке.

 

Фонд

Библиотечки фонд тренутно чини више од 15400 библиотечких јединица (монографских и серијских публикација, дипломских, специјалистичких и мастер радова, магистарских теза и докторских дисертација). Библиотека поседује основну и помоћну уџбеничку литературу, научне и стручне монографије, као и научне и стручне часописе из научних области изучаваних у оквиру студијских програма основних академских студија (Општа агрономија, Прехрамбена технологија, Воћарство и виноградарство и Зоотехника), мастер и докторских академских студија.

 

Набавка грађе

Библиотечки фонд се попуњава и обнавља куповином, поклоном, разменом и обавезним примерком установе, у складу са наставним и научноистраживачким плановима и програмима Факултета.

 

Смештај фонда

Монографске публикације смештене су по текућем броју, без формата, без дублета, серијске по подручјима, а некњижна грађа (CD-компакт дискови)по текућем броју.

 

Електронски каталог

Од 2010. године, Библиотека је пуноправна чланица националног библиотечко-информационог система COBISS.SR, у оквиру којег учествује у систему узајамне каталогизације путем каталошко-библиографске обраде грађе, израдом и преузимањем записа, преко своје локалне базе података, повезане са узајамном библиографско-каталошком базом података (COBIB.SR), а на основу одговарајуће лиценце и привилегија за узајамну каталогизацију.

 

Простор

Библиотека поседује простор за смештај библиотечко-информационе грађе, читаоницу капацитета до 20 места и канцеларијски простор за обраду грађе, а корисницима је на располагању и информатичка лабораторија са онлајн приступом библиографско-каталошким базама у систему COBISS.

 

Библиотечки кадар

У Библиотеци је запослен један библиотечки радник са високом стручном спремом, положеним стручним испитом у библиотечко-информационој делатности и лиценцом за рад у узајамној каталогизацији у оквиру система COBISS.SR.

Библиотека Агрономског факулета је од 2010. године пуноправни члан јединственог библиотечко-информационог система Републике Србије COBISS.SR, којим управља Народна библиотеке Србије – Виртуелна библиотека Србије. Библиотека има лиценцу за рад у електронској узајамној каталогизацији у оквиру система, преузима и креира библиографске и нормативне записе и омогућује корисницима онлајн приступ библиографско-каталошким базама података, претраживање и позајмљивање публикација у оквиру локалне базе и база осталих чланица система. Библиотека спроводи стално стручно оспособљавање и усавршавање, корисницима пружа помоћ и упутства у коришћењу базе и обезбеђује информације из домена делатности Факултета.

Преко Академске мреже Србије, студентима свих нивоа студија, наставницима и истраживачима омогућен је приступ различитим библиотечко-информационим изворима:

– електронским домаћим и страним научним часописима и књигама, националном дигиталном репозиторијуму докторских дисертација (НаРДуС), домаћим часописима у Српском цитатном индексу – посредством Конзорцијума библиотека Србије за обједињену набавку (КоБСОН);

– базама часописа у отвореном приступу (DOAJ, Хрчак);

– локалним и узајамним дигиталним репозиторијумима научних и стручних радова и докторских дисертација Универзитета у Београду, Нишу и Крагујевцу (Phaidra, Е-тезе Универзитета) и свету (Networked Digital Library of Theses and Dissertations, Open Access Theses and Dissertations, DART – Europe, EthoS, хрватски Национални репозиториј дисертација и знанствених магистарских радова), као и тематским дигиталним репозиторијумима (AgEcon – Research in Agricultural and Applied Economics) и регистрима академских репозиторијума са отвореним приступом (DOAR);

– заједничком дигиталном репозиторијуму научних резултата установа у оквиру Универзитета у Крагујевцу (SCIDAR), чији је циљ отворени приступ публикацијама и резултатима пројеката, а у складу с Платформом за отворену науку Универзитета.

Библиотечки фонд броји 15.410 јединица (7.175 наслова) монографских и серијских публикација и некњижне грађе.

Једна од важних активности јесте набавка стручне литературе новијег датума. У периоду од 2019. до 2023. године, за набавку штампане библиотечко-информационе грађе и извора путем куповине утрошенo је 434.257,65 динарa из сопствених прихода Факултета. Планирана финансијска средства за наведену намену у наредном периоду допринеће ефективном учењу и бољој пролазности студената, а наставницима и сарадницима олакшаће обављање наставних и научноистраживачких задатака.

Осим штампаном литературом, библиотечко-информациони фонд обнавља се електронским документима публикација.

 

Јелена Крстић Брајовић, библиотекар-преводилац

професор енглеског језика и књижевности

дипломирани филолог енглеског језика и књижевности – мастер

 

Радно време

Библиотека:

понедељак–петак

7:30–14:30

Читаоница:

понедељак–петак

7:30–17:00

 

Контакт

Тел. + 381 (0)32 303 400, лок. 429

Факс: + 381 (0)32 303 401

Е-mail: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

 

 

Корисни линкови

Узајамни електронски каталог – заједнички каталог библиотека у Србији (COBIB.SR): https://plus.cobiss.net/cobiss/sr/sr/bib/search

Електронски каталог Библиотеке Агрономског факултета у Чачку: https://plus.cobiss.net/cobiss/sr/sr/bib/search/simple?db=afc

Електронски часописи и књиге и базе сажетака и цитата (КоБСОН): http://nainfo.nb.rs/%D0%BA%D0%BE%D0%B1%D1%81%D0%BE%D0%BD.524.html

Српски цитатни индекс: https://scindeks.ceon.rs

Народна библиотека Србије:  https://nb.rs/

Уџбеници Пољопривредног факултета у Новом Саду: http://polj.uns.ac.rs/sr/udzbenici

Национални портал отворене науке: http://www.open.ac.rs

НаРДуС (Национални репозиторијум докторских дисертација у Србији) https://nardus.mpn.gov.rs

Phaidra – репозиторијум научних и стручних радова и докторских дисертација Универзитета у Београду, Нишу и Крагујевцу https://phaidrabg.bg.ac.rs

Е-тезе Универзитета: http://eteze.bg.ac.rs

AgroSpace – репозиторијум публикација Пољопривредног факултета у Београду http://aspace.agrif.bg.ac.rs

Хрчак - Портал хрватских знанствених и стручних часописа: https://hrcak.srce.hr/

Хрватски Национални репозиториј дисертација и знанствених магистарских радова: https://dr.nsk.hr/

DOAR – глобални регистар академских репозиторијума са отвореним приступом: https://v2.sherpa.ac.uk/opendoar

DART – Europe E-theses Portal https://www.dart-europe.org/basic-search.php

Open Access Theses and Dissertations https://oatd.org/