Чачак:
 
 
web mail       Engleski

Универзитет у Крагујевцу
Агрономски факултет у Чачку
основан 1978. године

WORKSHOP "ПРИМЕНА ВЕШТАЧКЕ ИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ У AGRI-FOOD СЕКТОРУ"
у оквиру пројекта „Planting the Seeds of Change: A Pilot Study on AI-Driven Solutions for Serbian Smallholder Farmers“ - 12. и 13. септембар 2024. године



     Поштоване колеге, наставници, сарадници и студенти,

     Имамо част да вас позовемо да учествујете у раду WORKSHOP-а у оквиру пројекта „Planting the Seeds of Change: A Pilot Study on AI-Driven Solutions for Serbian Smallholder Farmers“ (Акроним: PSCAPS).

     WORKSHOP ће се одржати на Агрономском факултету у Чачку, у четвртак, 12.09.2024. године (Амфитеатар) и и петак, 13.09.2024. године (свечана сала) са почетком у 10:00 часова.

     PSCAPS је прихваћен за финансирање и реализацију крајем Августа 2024. године, у оквиру програма International Science Partnerships Fund (ISPF) - GOV.UK (www.gov.uk).
     Реализатори пројекта су Queen’s University Belfast, School of Mathematics and Physics, Northern Ireland, UK и Универзитет у Крагујевцу (Факултет инжењерских наука Крагујевац и Агрономски факултет у Чачку).

     Главни циљеви овог пројекта су: повећање свести међу фармерима и заинтересованим странама о потенцијалу примене вештачке интелигенције у пољопривреди, јачање партнерстава за решења заснована на подацима и идентификација изазова који се ефикасно могу превазићи коришћењем вештачке интелигенције. Дугорочни циљеви укључују побољшање доношења одлука, економско оснаживање фармера, побољшање екосистема података и стварање плана за извођење сличних иницијатива.
     Пројекат поставља основу за потенцијалне алате вештачке интелигенције који би могли да усмере пољопривреднике у превенцији ризика, стратегијама ублажавања и праћењу ширења болести животиња, што на крају подстиче економску отпорност и приходе у сиромашнијим заједницама. Утврђивањем потребе за поузданим пољопривредним подацима, пројекат такође може да катализује дискусије о полисама за побољшање инфраструктуре за прикупљање података везаних за Agri-Food сектор у Србији.
     Поуке из овог пројекта могу да буду „доказ концепта“ (proof-of-concept) за обезбеђивање већих грантова (европских и транс-атланских) и проширење сарадње између Queen’s University Belfast (UK) и Универзитета у Крагујевцу (Србија), као и осталих актера у српском научноистраживачком екосистему. Такође, WORKSHOP смо осмислили као умрежавање Академије и привреде, што можете видети из детаљне Агенде и програма WORKSHOP-а, који на флајеру испод можете видети (и преузети, као ПДФ документ).

     ФЛАЈЕР (.пдф) >>>>

     У име реализатора WORKSHOP-а срдачно вас поздрављамо.